Evolutia tricolorilor in week-endul 9-11 decembrie. Mutu, Banel si Daniel Niculae, eroii saptamanii

Site-ul tricolorii.ro face un rezumat al evolutiilor celor mai importanti jucatori romani ai momentului la echipele de club.

Unii au impresionat, unii au ramas pe banca de rezerve, iar cativa au dezamagit. In cele ce urmeaza, o sa vedem exact cum s-au descurcat 20 din cei mai importanti ‘’tricolori’’ ai momentului la echipele lor de club in acest week-end.

Portari

Ciprian Tatarusanu (Steaua) – Fara reactie la ‘’capul’’ lui Kapetanos, Tatarusanu si-a facut datoria in meciul cu CFR Cluj, fara sa impresioneze foarte mult.

Cristian Balgradean (Dinamo) – Nu a primit gol cu Astra, dar nici nu a fost pus prea mult la incercare de atacantii echipei ploiestene.

Silviu Lung Jr. (Astra) – A reusit sa-si mentina poarta intacta in fata celor de la Dinamo si a avut cateva interventii de exceptie.

Fundasi

Cristian Sapunaru (Porto) – Nerefacut dupa o accidentare mai veche, ‘’Sapun’’ nu a fost inclus in lotul pentru meciul cu Beira Mar.

Srdjan Luchin (Dinamo) – A jucat 90 de minute cu Astra si si-a facut datoria fara a iesi in evidenta pe faza ofensiva.

Dorin Goian (Rangers) – Integralist in deplasarea de la Hibernian, ‘’Goe’’ a fost impecabil, ca de obicei.

Gabriel Tamas (West Bromwich) – Nu a fost inclus in lot pentru meciul cu Wigan de acasa, desi nu este nici accidentat, nici suspendat.

Stefan Radu (Lazio) – A jucat 90 de minute in deplasarea de la Lecce si, desi echipa sa a primit doua goluri, nu i se poate imputa nimic.

Razvan Rat (Sahtior) – Fundasul stanga pare iesit din gratiile lui Mircea Lucescu, ramanand din nou pe banca de rezerve.

Mijlocasi

Gabriel Torje (Udinese) – In ciuda unei evolutii foarte bune saptamana trecuta, cu Inter, mijlocasul dreapta nu a jucat niciun minut cu Chievo, fiind ‘’uitat’’ pe banca de rezerve.

Banel Nicolita (St.Etienne) – Inlocuit in minutul 64 al meciului cu Caen, Banel a evoluat din nou excelent si a marcat al treilea sau gol in Franta.

Costin Lazar (Paok) – A fost inlocuit in minutul 90 al meciului cu Atromitos si a fost inepuizabil, ca de obicei.

Cristi Tanase (Steaua) – A muncit mai mult ca in ultimele meciuri, cu CFR, dar nu a iesit in evidenta prin prea multe.

Alexandru Bourceanu (Steaua) – Si-a facut datoria in jocul defensiv, dar nu a ajutat cu nimic ofensiva.

Lucian Sanmartean (FC Vaslui) – Fara sa straluceasca, mijlocasul ofensiv al moldovenilor a contribuit la victoria din deplasare, cu U Cluj, si a rezistat 90 de minute pe teren.

Atacanti

Adrian Mutu (Cesena) – A marcat golul victoriei in deplasarea cu Palermo si pare pe un trend ascendent in ultima vreme.

Ciprian Marica (Schalke) – Doar rezerva in deplasarea cu Hertha, atacantul roman nu a jucat niciun minut.

Daniel Niculae (Nancy) – A jucat 90 de minute impotriva celor de la Ajaccio si a facut cel mai bun meci al sau din acest sezon, marcand in prelungiri si dand si o pasa de gol in minutul zece al intalnirii.

Bogdan Stancu (Orduspor) – A fost integralist in deplasarea de la Genclerbirligi, dar a avut o evolutie mai degraba stearsa.

Marius Niculae (Dinamo) – S-a zbatut mult cu Astra si a avut si doua ocazii mari, dar nu a reusit sa-l invinga pe bravul Lung.